Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Ahoj, já jsem Karin.
Každoročnědne 5. července slaví Češi svátek příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ti přišli na jejich území tehdy nazývané Velká Morava z Byzance a přinesli sebou Čechům a ostatním slovanským národům křesťanskou víru a zejména vlastní písmo.
V téhle lekci si řekneme, jak a proč slaví Češi příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje?
Jak se jmenovalo písmo, které oba věrozvěsti přinesli?
Odpověď vám ukážeme na konci tohoto videa.
Bratři Cyril a Metoděj přišli z Řecka na pozvání moravského vladaře roku 863. Šířili křesťanskou víru v místním jazyce a hlavně - vymysleli písmo vhodné pro zapisování slovanského jazyka. Toto písmo potom bylo mnohými slovanskými národy po staletí používáno.
Oslavy mají spíše oficiální charakter. Jejich hlavním bodem je slavnostní mše sloužená nejvyššími představiteli církve za účasti politické reprezentace a hojné přítomnosti věřících i ostatních občanů. Největší mše, přenášená živě televizí, se koná v starobylé bazilice na Velehradě, centru tehdejšího státního útvaru - Velké Moravy.
Lidé se o tomto státním svátku účastní slavnostních mší či dalších oslav. Nebo, a to je ještě častější, využívají faktu, že rovněž následující den patří mezi státní svátky, berou si dovolenou, a během volných dnů relaxují s rodinou či přáteli v turistických destinacích doma i v zahraničí.
Ačkoliv se hovoří o Cyrilu a Metodějovi, Cyril ve skutečnosti prožil celý život pod jménem Konstantin. Jméno Cyril přijal asi až dva měsíce před svou smrtí - po vstupu do kláštera.
A teď dostanete odpověď na předchozí otázku.
Jak se jmenovalo písmo, které oba věrozvěsti přinesli?
Písmo se jmenovalo hlaholice. Jeho autorem byl především Cyril, jeden z nejvzdělanějších lidí tehdejšího křesťanského světa. Češi a některé další slovanské národy ho používaly do 10. století, kdy přešly buď k latince nebo k cyrilici.
Jaká byla tahle lekce? Dozvěděli jste se něco zajímavého?
Jakým písmem píšete ve vaší zemi?
Nechte nám vzkaz na CzechClass101.com. Uvidíme se u další lekce.

Comments

Hide